RÉVFÜLÖP, 2022
Építészet | Páricsy Zoltán Mindszenti-Varga Tamás Wittinger Győző Krajnyák N. Bence Mártonffy Gábor Zwickl Teréz |
CLT Technológiai tervező Tartószerkezeti tervező Épületgépész tervező Épületvillamos tervező Tűzvédelem Geotech. tervező Geodézia Építész felmérés Fotók Kivitelező | Murka István Nyéki Anikó Főző Krisztián Szőnyi László Hucker Csaba Sándor Dávid Bertók Szabolcs Dr. Görög Péter Nagyné Barsi Ildikó Somlyai Mihály Csibi Zoltán Palkó György GB Group Kft.- Horváth Gábor |
„A Föld, e titokzatos edény, törékeny.
…A Föld felszólít minket arra, hogy óvjuk meg,
ami azt jelenti, hogy szépen kell vele bánnunk.
… a széppel óvatosan kell bánnunk.
A Föld megóvása égető feladat,
az emberiség kötelessége,
hiszen a Föld szép, sőt, nemesen csodás.”
(Byung-Chul Han, A Föld dicsérete)
Közösségnek, gyerekeknek tervezni, tanításhoz, játékhoz alkalmas épületet formálni mindig nagy öröm és kihívás is egyben. Különösen akkor, ha a helyszín maga a „Paradicsom”, a Megbízónk pedig elkötelezett a környezettudatosság terén.
A „Pavilon” egy Balaton parti gyerektábor oktatási, közösségi épülete. Rossz idő esetében védőburok, sátor, máskor a közös játék, tanulás, de mindenképpen a rácsodálkozás, a világra kitekintés helye. A Pavilon „ház” formájú ház. A ház archetípusa. Nem kérkedő, nincsenek benne felesleges gesztusok, házszerű. Ebben van az ereje. Magyarázatot nem igényel, azonnal érthető, magától értetődő. Koncepciónk szerint egyirányú házat terveztünk. Egy hosszú házat, amiben nincsenek zavaró elemek, aminek egy fókusza van, az pedig maga a ház vége, mint a lencse a távcső végén. Maga a ház védelmet ad, körülvesz, a kitekintés pedig a természetre, a Balatonra irányul.
A Pavilon három részből áll: a hosszú házból, egy rövid épületből és a kettő közé feszülő teraszból, mely az épület nyitott, szabad tere, így válik szervesen a Pavilon részévé. Az egyterű hosszú házat eltörtük, a kisebbik tagok kifordítottuk, így a két rész áthatásából alakult ki a bejárat, a megérkezés és a kiszolgáló terek helye, valamint a közösségi tér. Szigorú, egy iránypontos szerkesztésű a ház, ami a benti tevékenységekhez szükséges koncentrációt segíti. A hosszú ház két teremre osztható, a kisebbik ház egyterű. A terasz a két, trapéz alakban elhelyezett, egymástól szétnyíló épület közé feszül. A nyári meleg ellen a terasz napvitorlákkal fedett. Az épületegyüttes és a terasz a Balaton, a víz felé nyit, ami erősíti a természetbe ágyazottságot. Hiszen a Pavilon a természeti környezet szerves része.
A Pavilon szerkezetei természetes, megújuló forrásból származó, környezettudatos anyagokkal épült. Magyarország első Rib panel épületéről beszélünk, mely rétegragasztott faszerkezet a CLT panelek bordázott változatai. Még sosem terveztek hazánkban ilyen épületet. Innovatív megoldás, hogy ezt a Rib panelt nem a világ más táján szokásos helyzetben, hanem „kiforgatva” alkalmaztuk. Ez azt jelenti, hogy a bordák mind a falak, mind a tető esetében kifelé állnak. Ez lehetővé tette, hogy a természetes cellulóz alapú hőszigetelést a külső oldalon, a bordák közé fújják. A szálcement burkolattal takart szerkezet bordái között vezettünk minden gépészeti és elektromos vezetéket, így a belső térben csak a falba süllyesztett kapcsolók és egyéb csatlakozók láthatók.
Ugyanez a kiforgatás tette lehetővé, hogy a panel szerkezete, a tartószerkezet felülete egyben maga a belső burkolat is legyen. A belsőépítészet letisztult, ipari fa felületek, természetes anyagok összessége. A hosszú teret, annak tördelése érdekében és praktikus okokból, bútorként használható belső bordázattal gazdagítottuk, így egyben meg is mutattuk a Pavilon szerkezetét. Így vált a borda nem csak tartószerkezeti, merevítő, hanem belsőépítészeti elemmé is. A padlóra természetes alapanyagú linóleum burkolat került.
Őszinte ház. Nem burkoltunk, nem takargattunk, kizárólag az időjárás viszontagságai ellen védtük a házat. A majdnem fehér szálcement burkolat átforduló burkolatként fut a falakról a tetőre. A szerkezet hővédelmét a természetes alapanyagú hőszigetelések adják, a túlzott felmelegedéstől az átszellőztetett légrés gondoskodik. Az épületet a kissé lejtős talajtól elemeltük, így maga a Pavilon és a terasz egy „úszó ház”, ami a Balaton partán természetes látvány.
A fűtést részben padlófűtéssel, részben a friss levegőt biztosító légfűtéssel biztosítjuk. A hűtést passzív megoldással, átszellőztetett légréssel oldottuk meg, de az extrém időjárási körülmények miatt gépészeti megoldást is terveztünk. A természetes árnyékolásról maga a Pavilon környezetében lévő fák, növényzet gondoskodik.
A Pavilon értelemszerűen akadálymentes. A teraszra a lépcsőn kívül rámpa is vezet. A vizesblokkban akadálymentes részt is kialakítottunk.
A Pavilon könnyen értelmezhető formájával, egészséges belső tereivel, természetes anyagival, tapintható fa felületeivel nem csupán barátságos tere lehet a gyerekek tevékenységének, hanem észrevehetetlenül terelgetheti a jövő generációját egy egészségesebb, természetszeretőbb világ, szemlélet felé.
Tervezett, felhasznált jellemző anyagok:
- alapozás: csömöszölt beton, acélszerkezet
- padlólemez: acélszerkezetre szerelt építőlemez és CLT tábla
- falak: Rib panel (rétegragasztott fa tábla, bordázott CLT panel)
- tetőszerkezet: Rib panel (rétegragasztott fa tábla, bordázott CLT panel)
- vízszigetelés:
- padló: PVC talajnedvesség elleni szigetelés
- Falak, tető: Dörken Alpin Delta Pro páraáteresztő és vízzáró alátétszigetelés
- hőszigetelés:
- padló: Steico Zell, Steico Base
- falak: Steico Zell befújt lágyfarost hőszigetelés
- tető: Steico Zell befújt lágyfarost hőszigetelés
- tűzvédelem: gipszrost tűzgátló lemez
- burkolatok:
- padló: Tarkett Ruby 70 antracit kontakt burkolat
- belső falak: nyers ipari felület (Rib panel)
- külső falak: Equitone szálcement burkolat
- tető: Equitone szálcement burkolat
- terasz burkolat: mikrobordás kültéri fa burkolat
- nyílászárók: hőszigetelt üvegezésű alumínium szerkezetű nyílászárók
- gépészet:
- légtechnika: Falktgroup
- padlófűtés: Rehau
- szaniterek: Ravak
- világítás: MOLTO LUCE MUSO ROUND, FEILO SYLVANIA.